Gezi Notlarımın şahı; KARA KITA AFRİKA’YLA BULUŞMA;

3 Kasım 2012

DSC00086_resizeSöze fotoğraf desteğiyle bize yo larkadaşlığı yapan www.mahmutgediz.com site sahibi fotoğraf sanatçısı Mahmut han Gediz kardeşime teşekkürle başlamak istiyorum.

Afrika bölgesinde hizmet veren UICT ve Diversity derneği gönüllüsü olarak,24 ekim saat 18:50 Etiyopya Addis Ababa ‘ya hareket ettik. Kurbanımızı bu sefer kara kıta Afrika’daki inci dişli siyahi kardeşlerimizle keselim istedik, 17 yıldır kurban eti yemediğini söyleyen amcalarla buluştuktan sonra,çokta iyi bir karar verdiğimizi anladık.

Bayram namazını Başkent Addis Ababa daki yurdumuzda 50 ye yakın Türk arkadaşla beraber kıldık ve akabinde siyahi talebe kardeşlerimizle birlikte kahvaltı yaparak kesim alanına doğru yola koyulduk.

Diyanet’in bahçesinde toplanan ve geceden bekleyen binlerce insanı görünce anlatılanların az bile olduğunu anladık…Elinde sırtında ve karnında cocukla bekleyen çaresiz anneler,ayakta duramayan dedeler…..nineler…..

1507 küçükbaş 3 büyükbaş kurbanı orada bayramın birinci günü olan Cuma günü (Türkiye’de bayramın 2.günü)ikindi civarlarında bitirmenin hazzı ,3000 in üzerine ihtiyaç sahibine kazasız kavgasız gürültüsüz ulaştırmanın mutluluğu ile kesim alanında ayrılırken bekleyen kalabalıkla gözgöze geldiğimizde sözlerimizle birbirimizi anlamasakta lisan-ı hal ile, bakışlarımızla kardeşliğimizin pekiştiğini,Göğsümüzde taşıdığımız Türk Bayrağına olan sevgi ve muhabbetlerini BİZZAT GÖRÜP YAŞAMANIZI isterdim.

Geldikten sonra karşılaştığımız arkadaşlar soruyor;Kargaşa olmadı mı…Adaletle dağıtıldımı diye…

Diyanet işlerince; müracaat eden halka Kaşe ve imzalı sarı renkli kartlar hazırlanmıştı.sırası gelen müsafirimiz kartını verip Yardım poşetini alarak,şükran ifadeli bakışlarla ayrılıyordu alandan…Bir kurbanlık koç ikiye bölünerek 2 hisse şeklinde poşetlenerek hazırlanıyordu ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere..

Tüm kurbanlar Türkiye’den ve İsviçre’den gelen arkadaşlarımız tarafından BİSMİLLAHİ ALLAHU EKBER nidalarıyla ,Kesim ekibinin karşı yamacında teşrik tekbirlerini gün boyu yüksek sesle okuyan siyahi talebelerin eşliğinde heyecanla ve vekaletlerin sorumluluğunu bilen ve yerine getirmenin haz ve mutluluğu gözlerinden okunan bir kadro tarafından kesildi elhamdülillah…dağıtım programında Diyanet İşleri reisi şeyh Şehamettin de hazır bulundu dualarla ilk bağış hisseyi ekibimizle birlikte takdim ettiler.etiyopya devlet Televizyonu ETV Kurban org.başından sonuna kadar görüntüleyip,yayınladılar.

İsviçre den gelen 5 kişilik arkadaş grubuyla kaynaştık çok güzel bir organizasyonla görevlerimizi harfiyen yerine getirdik. Will Diyanet Camii Yönetiminden Suat Akburak,İsviçre Tut Elimi Derneği ‘nden, çok yeni kurulmuş bir dernek olmasına rağmen,Murat Haydar,Cesur Çıtak,Mehmet Sarıgöl ve Kırklareli’nden destek veren Mehmet Kurtoğlu arkadaşlarımız çok ciddi ve güzel bir çalışma ile hem getirdikleri kurban hisseleri ,hem civardaki UICT yurtlarına yaptıkları Ayni ve Nakdi bağışlardan, yerleşik halk ve orada Kurs ve yurt hizmeti veren kuruluşlardan takdir ve dualar aldılar.Rabbim sayılarını arttırsın emeklerini ve hizmetlerini zayii etmesin.Talebelerle yapılan kahvaltı,kurban hizmeti ve sonrasında Mekele bölgesine geçerek Addis Ababa dan 800 km. yerli havayolu şirketi ile yaklaşık 1 saat kadar bir yolculuk ve sonrası 1.5 saatlik minibüs yolculuğu ile Habeşistan ın Müslüman olan ilk kralı Necaşi ve rasulullah s.a.v buyruğuyla Habeş diyarına islamiyeti anlatmakla görevli hicret eden 15 sahabinin kabri şeriflerini Nacaşi köyünde ziyaret etme şerefine nail olduk.Orada İsviçre den gelen arkadaşlar bir kurban keserek köyde bulunan halak ikramda bulundular.Kabristandaki Necaşi camii imamı bize kapalı olan kabirleri açarak ziyaret etme kolayığını sağladılar,camii de Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar okundu…

Yol üzerinde Kahve bahçeleri,Dev kaktüs ağaçları ve Aloa Vera bitkilerini temaşa ederek ve zaman zaman kaptandan durmasını isteyerek bahçelerde fotğraf çekerek Mekele de buluna UICT yurduna gelsik.Talebelerle hasbihal edip,pratik bir yemek ile yola koyulduk.

Birde Sivas’lı Ahmet kardeşimizin hepimizi ağlatan hikayesi var tabi…

Tizita isimli bir bayanla evlenmek üzere yola çıkan Ahmet,ailesinin onayını istiyor.Tizita 8 kardeş anne baba yok..Türkiye de olsa 8 kişiye yeten 10 kişiyede yeter diyor Ahmet,ama 8 kişinin bir şeyi yokki 10 kişiye yetsin diyor.Sefalet ve yokluktan 1 kişiyi kurtarabilirim diyor ve Tizita ‘ya evlenme teklif ediyor şartı var tabiî ki Müslüman olması…Anlaşılan o ki kalpler ısınmış birbirinie inanamıyor Tizita; Ülkden ayrılamsı gerekiyor Ahmet in 4 ay sonra gelip evleneceğim seninle diyor..Buruluyor Tşzşta dönmez diyor…Ama Ahmet çifte bayram için geliyor Kurban Bayramında Etiyopya ya ve o gün bu gündür hazırmısın diyor…Yurdumuzu arayıp ne yapmaları gerektiğini soruyor Ahmet; oradaki görevli hoca arkadaşımız Gusül abdesti alarak gelmelerini söylüyor,bizede akşam 10 gibi burada olursanız şahitlik edersiniz diyor.Bu kutlu programı kaçırmadık tabi…

Önce Tizita’nın şehadet töreni topluca okunan Kelime-i Şehadet ,ve tekbirlerle FATIMA oluyor elhamdülillah…Şehadet beratına şahit oluyoruz akabinde Nikah merasimi…Gözlerimiz yaşlı…tebrik ediyoruz Ahmet ve Fatıma yı…

Düğünleri İstanbul da iştirak edeceğiz inşallah…

  1. 29 Ekim de Cumhuriyet Resepsiyonuna davet edildik, C. Addis Ababa Büyükelçisi Sn.U. Kenan İpek’in konuğu olduk,sıcak bir karşılama ve yaptığımız faaliyetlerle ilgili tebirklerini sundular,ilgi ve alakası için Sn.Büyükelçiye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Gitmeden önce uğurlamaya gelenler,gelince arayıp soranlar ;Umre ye-Hacc a gider gibiydik hala anlatırken orayı yaşıyorum.Havalimanında dönüş uçuşunu beklerken IHH dan Mavi Marmara gazisi bir arkadaşla tanıştık ismi hatırımda kalmadı hakkını helal etsin,sen artık Afrika lı oldun Kurbanlarda görürüz seni buralarda yıllar oldu ben daha ülkemde kurban bayramı yapamadım dedi…YA NASİP

Baki selam ve dualarımla…

Turgut TUNÇ (Seyyah-ı Fakir Turgut Çelebi)

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Makale Kategorileri:
Sosyal Projeler

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Bir yanıt yazın