Farklı Bir Bayram “Çorum-Ankara”

21 Kasım 2015

 

fbbcorumkapak

4,5 günlük Cumhuriyet Bayramı ve seçim izni ile kaçış planlarımda rota Çorum… Gittiğimi sosyal medyadan gören arkadaşlar,bize niye haber etmedin arkadaş senin yaptığını Çorum’ lu yapmaz diye sitem ettiler ama artık çok geçti.

Akşam 23:15 Ulusoy Turizmle Ataşehir’den hareketle sabah 09:15 Çorum Otogardayım. Çorum’daki dostları arayıp yolda bilgi verdim.Ömer kardeşim otogardan almaya geldi sağ olsun.Kapıya çıktım 2,3dakika kadar bekledim.Bu arada çıkışta diğer köşede bekleyen bir öğrenciyi almaya gelen lüks bir araç yanıma yanaştı Bahçelievler tarafına gidiyorum,soğukta beklemeyin isterseniz dedi.nazik davet için teşekkür ettim arkadaşım yolda birkaç dakika içinde gelir diye teşekkür ettim.Ama bir şehirdeki ilk intiba çok önemli,Çorum’a kattığı değer için o arkadaşı da tebrik etmeden geçemeyeceğim.

Neyse Ömer kardeşim çok bekletmeden geldi ,hemen Çorum merkezde çorbacıya geçtik İzmir Lokantası,bolca çorba çeşidinin olduğu lokantada ilgimi çeken Beykoz çorbaydı.Doğma büyüme Beykoz’ luyum bizim oralarda yok siz nereden buldunuz bu ismi dedim.Beykoz’da paça işkembe meşhurdur ama bu nedir dedi. Miks  çorbaymış dil,paça,tuzlama ortaya karışık anlayacağınız. Buradan İntegral Mühendislik Firmasının genç işletmecisi Serkan bey kardeşimizi ofisinde ziyaret ettik ,soğuk Çorum havasında şömine sıcağında sıcak sohbetle çaylarımızı yudumlarken keyifli bir sohbetin içinde bulduk kendimizi.

Face’den takip ettiğim inşaat projelerini yerinde görmek için uygulama alanlarını ziyaret ettik.İstanbul’da bu kadar kapsamlı bina bazlı çok zor bulmak.200 metrekarelik daireler 20-25 m2 lik balkon,barbekü,çöp yolları,dahili elektrik süpürgeleri  akıllı uyarı sistemleri ,daire içinde hamam ve spa sistemi…vs.vs. çok keyifli yaşam alanlarına imza atmışlar tebrikler.

Buradan Çorumgaz Genel Müdürü can abimiz Kasım Kahraman beyi bağ evinde ziyarete gittik.Dalından çilek,elma,ekmek ayvası,biber ve çeri domatesle bağ mahsullerinden nasibimize düşenleri afiyetle yedik.Yanlız o bekçi köpeği hiç misafirperver değildi,bak hala dizlerim sızlıyor J) buradan kardeşi Kazım abiyle şehirn lezzetlerini keşfe tandırı tadmak için yola çıktık. 1952 den bu yana hizmet veren Sami ve Çakır ağabeylerin mekanına çıkarma yaptık.Tandır ve kıymalı,kavurmalı pide.Tandır bu kadar hafif ve lezzetliydi ki,ardından 1,5 pideyi iki kişi üstüne indirebildik.Tam çayımızı yudumlarken yeni bir lezzetin daveti geldi.Aman Allah’ım nedir bu lezzet yağmuru…Aşureler hazır sıcak seviyorsanız hemen,hemen bekliyoruz daveti gelince hoooop 5 dakikada adresteyim.Soğutmamak lazım dimi ama.Aşurede üstünde ful kuruyemiş fındık,fıstık,badem ,iç fıstık üzüm derken aşurenin aslına ulaşmak için iki kat inek zorunda kaldık,daha bir şey yiyemeyeceğiz heralde demeden telefon çaldı.

Gurmemiz gelmiş durmak yok yemeğe devam.Yok daha bir şey yiyemem dedim ama nafile adın çıkmış gurmeye indiremezsin doyduma …Sırada Karaoğlan Balıkçısı var dediler.Neyseki 1,5 – 2 saat sonra buluşacağız dediler.Hadi dedi kahve içmeye 45 lik Kafeye dedi Kazım abi,aklında nargile içmek varmış ama doktorum ve annemin yasağı devam ettiğinden sadece izleyebildim,inanın bir fırt bile yok.Çay kahve derken çiğköfte hazırdır mesajı geldi.Hoppala çiğköftede nereden çıktı dedim.Aşure verdiği arkadaşları hazırlamış geçerken uğrayın dediler.

Ne nasipli adammışım vesselam. Rota Karaoğlan Balıkçısı Aman sabahlar olmasın.Cengiz yetiş diye aradım Karabük Gaz işletme müdürünü hesaplar M-Ömer’den uykusunu bozup geldi ya vicdansız hesabı Ömer’e yıkmak için.Sohbet muhabbet yemek derken,balık çeşitlemesiyle akşamın finalini yaptık.O gece Ömer kardeşimin evinde FB ve GS maçlarını izledik ve yatıya misafiri olduk.Sabahın ilk ışıklarıyla İzmir Lokantasına kaldığımız yerden çorba keşfine devam.Sinan bey Ve bir Hakim dostumuzla beraber soğuk Çorum sabahında Çorbalarla içimizi ısıtıp Çorumgaz Genel Müdürü Kasım beyi bir kez daha ziyaret ederek çaylarımızı burada içtik.Çorumgaz işletme  birimindeki arkadaşlara da selam vermek üzere Adliye arkasındaki ofislerine uğrayıp sohbet muhabbet derken Cuma namazı sonrası yola koyulmak üzere niyetlendik.Karabük Gaz İşletme Müdürü Cengiz kardeşimizde işletmeye uğrayınca haydi son bir sofra daha dediler.Olsun be dedk.Sıcak yağlı lavaşlarla tulum peynir ve zeytin süper gitti.Anakara’ya kadar Murat beyin hususi aracıyla yola çıktık .Ankara’ya gelmişken Şair Ruhlu abimiz Abdurrahman Atabey’ide ofisinde ziyaret edip , 2012 Diyarbakır Basımlı “Yüreğimin Zirvesi, Çiyaye Dilemin” isimli şiir kitabınıda elinden almış olduk.Yüreğine sağlık.Yolculuğun finalini ise  Mersinli Ciğerci Apo’da Abdurrahman beyle birlikte yapmış olduk.Aman Yarabbim ne masa ne sofra,meze meze meze …Ciğerler kuzu şiler mersin biberleriyle yağlı ince lavaşlarla kendimi kaybettiğimden sayamadığım kadar şiş gitti gitti geldi,ardından künefeyle stop.Ali ve Rıdvan kardeşler işinin erbabı on numara beş yıldız bir işletme kurmuşlar.Çalışanları ve işletmecileri canı gönülden tebrik ediyor,tüm dostlarımıza lezzetli günler diliyorum.

Çorumgaz Ekibine Başta Kasım bey olmak üzere,Kazım abiye,Ömer ve Cengiz kardeşlerime,İntegral mühendislik Serkan kardeşime,Sinan kardeşime,Hakim Murat beye ve tüm dostlara şükranlarımla… @zomatotr

Turgut TUNÇ

Makale Kategorileri:
Foto Galeri · Gezilerimiz · Haberler

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Bir yanıt yazın