DENİZLİ Tek Günlük Kaçamak

16 Ekim 2016

denizli-tek-gunluk-kacamak-k

2 ay önceden aldığımız promosyon biletler ile iki aile yola koyulduk . Bol seçenek olmasına rağmen , dinlenmeli rahat bir gezi planladık .

Saat 6:30 Pegasus uçağı ile Denizli’ye Çardak havalimanına hareket ettik.

Önceden Ayarladığımız iki aile sığacak 9+1 aracımızı Çardak havalimanında Denizli şirketi olan Avail Rent Car ‘ dan sahibi Hasan bey den yöresel Denizli şivesi ile araç teslimi yaptık.
Sabah erken olunca kahvaltı mekanı bulmak zor. Biz Denizli merkeze ve Bağbaşı yaylası seçeneklerinde git gel zaman kaybı olmasın diye , proğramın sabah kısmını Pamukkale ye ayırdık.
Pamukkale girişte Pamukkale Gözlemecisinde demleme çay, köy kahvaltısı ve gözleme ile güne başladık. Uzun bir çay muhabbetinden sonra sabah mahmurluğunu üzerimizden atıp,
Pamukkale travertenlerine geçtik. Daha önce tecrübeli olduğumuzdan sırt çantasına ayakkabılarımızı atıp , çıplak ayak yürüyüşe koyulduk.

Çıkışta ayaklarımızı kurulayıp tekrar ayakkabılara döndük . Hieropolis Antik kent, antik havuz ziyaretini mükemmel manzaralı antik tiyatro ile taçlandırdık.

Bu yüksek tiyatrodan Denizli manzarası doyumsuz. Uzun bir dinlenmeden sonra, Pamukkale cami yanında bol miktarda bulunan nar sıkıcılardan nar suyu içip, Pamukkale ‘ den 5 km yukarıda bulunan Karahayıt kırmızı suya uğradık . Karahayıt pazarından , kuru üzüm, kuru hurma dağ inciri , nar yüklemesi yaptık. Mısır ve çay molası ardından Denizli merkezde Bayramiçi meydanına aracımızı park ettik.

Pazar günü kebapçılarda açık olmayanlar fazlaca. Denizli kebabı için kale içinde Altın Kebab’ a uğradık . Yer ama küçük ilgi, alaka , sunum çok güzel. Çocuklar yerel Zafer gazozu, biz yanık sütten yapılan yanık ayranı tercih ettik. Kebapçı yanında 80 metrekare de , 44 yıldır hizmet veren , ”Halimden hiç şikayet etmedim ” diyen Erol amca Anadolu esnafının kanaatlarlığını nadide örneklerinden. Kebapçı çıkışı bulursanız sohbet etmeyi unutmayın.

Yemek üstüne tatlısız olmaz.
Hacı Şerifte dondurmalı irmik Denizli’nin olmazsa olmazı.
Havlu bornoz alışverişi için ise Babadağlar çarşısına girdik.

Çarşı girişindeki eski mermer mahya ” Besmele ile gir çarşıya, selamı da unutma ha, kiloyu eksik çekme ha”. Sözleri ile özetlemiş ahi geleneğini. Havlu bornoz ve hediyelerimizi alıp, kalan vakitte Denizli Antalya yolu üzerinde Şahin Tepesi ‘ nde semaverde çay ve dinlenme ile geçirip, aracımızı teslim edip , 21:50 uçağına yetiştik.

Lezzetli programlarda görüşmek dileğiyle…

Prof.Dr.Zekeriya NURKALEM

Makale Kategorileri:
Foto Galeri · Gezilerimiz

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Bir yanıt yazın