Bayırbucak Kardeşliği

2 Aralık 2015

Bayırbucak Kardeşliği 26

24  Kasımda sınırda yaşanan Uçak düşürme krizi haberleriyle birlikte Bayır bucak Türkmenlerinin yaşadıkları sıkıntılardan daha bir haberdar olduk.

Arkadaşlarla ne yapalım ? Ne yapmak lazım diye yazışırken bölgeye önce gidelim ortamı görelim kararı çıktı. Giderken de elimiz boş olmamalıydı, sosyal medyanın yararlı yönlerinden biri de bu olsa gerek.Yazışmalar vs. derken  28 kasım cumartesi için THY den Hatay için biletlerimizi aldık.Türk Hava Gönüllülerinden Yard.Doç.Selçuk Çapuk  Thy personeli  aynı zamanda Özel Nişantaşı Üniversitesinde Öğretim Görevlisi ama en önemlisi tam bir gönül insanı olması. Tüm yardım organizasyonlarında iyi bir partner olan İsviçre Tut-Elimi Derneğinden Kurucu Başkan Mehmet Sarıgöz’le ve Gezgin Gurmeyiz grubumuzla da gerekli istişareleri yaptık ve çalışmaya başladık. Cumartesi günü 5 kişi Atatürk Hava limanında buluştuk.

TH Gönüllüleri arkadaşlar Hijyen malzeme, kıyafet,ayakkabı tarzı eşyalardan oluşan 80 koli hazırlamışlar. Kolileri emanete bırakıp Yayladağ’ a geçmek üzere yola koyulduk.Yayladağı’nda Kızılay’ın önderliğinde toplanma merkezini ve yetkililerini ziyaret edip.Suriyeli Türkler Derneğinin merkezine geçtik.Burada çeşitli dernek ve vakıfların katkılarıyla konteynır dan bir merkez oluşturulmuş içinde ilkokuldan Sağlık Meslek Yüksekokuluna kadar sınıflar,sağlık kabinleri ve Yeryüzü Doktorları Derneğinin desteklediği eczane tarzı bir çalışma var.Burada altını çizmekte fayda var,sağlık meslek yüksekokulunda tıbbi malzeme,kitap,araç-gereçler yok denecek kadar az.Bu konuda çok ciddi ihtiyaçları var.Bunları yerinde gözlemledik.AFAD ‘ın kurduğu Türkmen çadır kentini ziyaret ettik.Sonrasında da ihtiyaç listelerini toparlayıp temin için Hatay’a geri döndük.Bu arada Selçuk bey havaalanındaki malzemenin sevkiyatını organize ettiler.Hatay da Uygun Gıda Osman beylerle irtibata geçtik,sipariş verirsek 2 saate kadar yola çıkarabileceklerini söylediler,bu süperdi bizde hiç vakit kaybetmeden tekrar Yayladağ’a yola koyulduk. Gıda tırımız gelene kadar havaalanında beklettiğimiz yola çıkan kolileri dağıtma fırsatımız olacaktı. Yolda nasip işte koşturmaca mızı ve yaptıklarımız bize güvenip nakdi yardım yapanlara nasıl resim video ulaştırabilirz derken TRT HABER muhabirinin çekim yaptığı yerden yola geldiğini ve dolmuş beklediği fark ettik,biraz geçmiş olmamıza rağmen yolda beklemesine gönlümüz razı gelmedi.Az geri gelip onu aracımıza aldık.Tanıştık Hasan Yetmez bey ama inanın yüreği gönlü ve muhabbetiyle öyle bir yetikti anlatamam.Gelme sebebimizden falan bahsettik oda AA Anadolu Ajansı ile irtibata geçti.Yayladağ da Suriyeli Türkler Derneğinde malzemelerin indirilmesi esnasında gerekli çekim röportajları yapıp haberi hazırlamak üzere ayrıldılar.O gün yaptığımız çalışmalar TRT1 Ana Haber ,TRT Türk ve TRT Haber de yer aldı.Ayrıca Anadolu Ajansı servis edince bir çok haber sitesi paylaşımlarda bulundu.Şükür bize verilen emanetlerin yerine ulaştığını  aktarma fırsatımız kolayladı.

Ekibimizde buluna Türk Hava Gönüllülerinden Pınar Bektaş ve Yeter Dikici hanımlarla birlikte, 15 günlü yeni doğmuş bir bebeği olan Gazi bir aileleyle,Türkmen Yetimlerin bulunduğu Humuslular Derneğinin yetim misafirhanesini ziyaret ettik. Gıda tırı ulaştığında Kızılay yetkilileri ve Türkmen gönüllülere dağıtılmak üzere teslim ettik.Hava karardığından görüntü almak zorlaştığından muhabir arkadaşlar burada çalışma yapamadılar.Ama biz TRT den Hasan Yetmez ve AA dan Salim Taş ve fotoğrafçı arkadaşımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.Dönüş için yola koyulduğumuzda daha yapılacak çok şey var diyerek fikir alışverişinde bulunduk. 30 kasım Pazartesi (bugün) günü yaptığımız görüşmelerde aldığımız fiyat teklifleriyle 60 TL ye kumanya dağıtımı planlıyoruz. Destek ve dualarınızı her daim yanımızda hissettiğimiz tüm gönüllülere şükranlarımızla.

8 aralık sonrası teslimat yapmak üzere organizasyonu için ne kadar paylaşım yaparsak , o kadar fazla aileye ulaşma fırsatı bulacağız.Organizasyonda emeği geçen,katkı sağlayan tüm gönül dostları iyi ki varsınız.

Selam ve dua ile,

Turgut TUNÇ

Yardım Kampanyası haberlerinden örnekler;

http://www.haberler.com/bayirbucak-turkmenlerine-yardim-hatay-7920370-haberi/

http://www.haber7.com/hatay/1678253-bayirbucak-turkmenlerine-yardim

 

Makale Kategorileri:
Foto Galeri · Haberler · Sosyal Projeler

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Tüm Yorumlar

Bir yanıt yazın