Pandemi Sürecine Uygun Gurme Turu

25 Eylül 2020

Pandemi dönemi bitti, yakın bir yere kendi aracımızla nereye gidelim? Yeşil örtüsü İle Küre ve Ilgaz dağlarının oksijen depolamak İçin çağrısına kulak verelim dedik. Pazar öğleden sonra iki aile İstanbul’ dan araçla yola koyulduk.

Tripadvisor da Safranbolu’ nun en yüksek notunu alan aile işletmesi Birol Şengün‘ün işlettiği Safranbolu Çeşmeli Konak ilk durağımız oldu, valizlerimizi tarihi konağa yerleştirip, Safranbolu bükmesi için Birol beyin verdiği adrese koyulduk. Safranbolu Kilcioğlu pide. Soğanla harmanlamış ıspanaklı , pastırmalı bükmeler , bunlara pide denmez, kaç tane yemiştik…

Hesabı ödeyip, Çeşmeli Konak bahçesinde çay ve muhabbet. Sabah iyi bir uyku sonrası Çeşmeli Konağın meşhur kahvaltısının başında bulduk kendimizi. Kabak reçeli,

karpuz kabuğu reçeli , patates yağlama, Ispanaklı Safranbolu bükme, yabani ahududu reçeli… Masa da bir lezzet var ki kahvaltıda yenir mi demeyin, Tereyağlı taze uzun fasülye : kendi suyunda haşlanıp , tereyağında marine edilen özel yöresel yerli tohum bir fasülye!

Safranbolu çarşıda lokum alışverişlerimizi yapıp, Safranbolu Teras’ ta yerel Bağlar gazozu İle dinlenip, Kastamonu için yola koyuluyoruz.

Kastamonu, Pınarbaşı ilçesinde ilk durağımız, Köylüm Çorba. Yöresel Kara çorba ve mantı menümüz. Kara çorba Kızamık bitkisinin meyvelerinden elde edilen muhteşem bir ekşili tat. İsmini de renginden almış. Sonra konaklayacağımız Park Ilıca için işletmecisi Suat Yılmaz’la haberleşip, kasap ve market alışverişine yöneliyoruz, kasap köfte, sucuk, yeşillik ve ekmek alıp, Küre dağlarının arasından Park Ilıca’ya yöneliyoruz. Yol boyu aracımızın camlarını açıp, yüksek oksijenle demleniyoruz. Park Ilıca kereste işletmecisi bir ailenin yaptığı etrafı kapalı, birbirinden uzak bungalovlardan kurulu küçük bir cennet. Ortasında hamaklar, boş oyun alanı . Çadırını alıp gelenler için de mükemmel bir kamp alanı üstelik. Üç yaşındaki miniğimiz bisikletini kapıp koşturmacaya başlıyor. Biz öteberileri akşam İçin hazırlanması İçin Suat beye verip doğru hamağa. İyi bir dinlendikten sonra Suat beyin üniversiteli rehber geçlerinden birini mihmandar alarak Homa ve Valla kanyonlarını keşfe çıkıyoruz. Doyumsuz manzarayı Ilıca Şelalesi ile taçlandırıp, patika köy yolunda Semaver çay molası ardından Park Ilıca’ya geçiyoruz. Yol bizi yordu, Suat bey mangalımızı yakıyor, işletmenin köpeği Boncuk ve arkadaşına da mangal paylarını verip , mangal başına ekibimizden Turgut Tunç beyi verip miniğimiz ile tavuk , horoz kovalamaca ardından yemeğe geçiyoruz. Salatalar ayranlar hazırlanmış, Mangal yanına. Tesis girişe bir çay odası hazırlamış, 24 saat çay var. Ağustos ayında montlarımızı giyip uzun bir muhabbete giriyoruz, bungalovların önünde. Odaya girdiğimizde içerde bulunan ısıtıcılara ihtiyacımız olacağını güneşin gökyüzünü yavaşça terketmesinden sonra anlıyoruz. Isıtıcıları açıp, battaniyelerimize sarılıp Küre dağlarında temiz bir uyku çekiyoruz. İşletmede her şey düşünülmüş, lavabo sıcak su var. Gelirken bir mont ve nevresim takımınızı getirmeniz, ve Ilıca merkezde Mangal alışverişi yapmanız yeterli.

Sabah gözleme, çay, kaygana sonrası Kastamonu Daday ilçesine doğru yola koyuluyoruz. At çiftlikleri karşılıyor bizi. Yumurtacı göletinde manzara seyrinden sonra konaklayacağımız organik tarım çiftliği olan, İksirli çiftliğe yöneliyoruz. Çiftlik altı odalı bir köy evi, ortası bahçe , etraf tarım ve hayvancılık alanı. Bahçede çay molası, tarlada patates hasadı ardından acıkıp Memişoğlu etli ekmeğe uğruyoruz. Hamur ince ve malzemenin suyunu emecek şekilde yumuşak kıvamlı, farkı da burda Daday etli ekmeğinin. Eee bunları eritmek gerek doğruca İksirli Resort at çifliğine yöneliyoruz. Giriş de sağ tarafta kavak ağaçlarının rüzgarda şakırdayan yaprak sesleri karşılıyor bizi. Bir süre ağaç dibinde, hafif serin çimlerin üzerinde tatlı yel esintisi eşliğinde dinleniyoruz. Bu sırada Seyis Şerif, bizim için yılların eski şampiyonu Poyraz’ ı hazırlıyor. Turgut bey daha önceden tecrübeli olduğundan at binmede işi rahvana kadar götürüyor. Ardından tarladan salatalık, mısır , patlıcan , siyez bulguru ve ceviz hasadı. İksirli çiftlik bahçesinde çay , muhabbet, hamak. Köy evinde temiz uyku sonrası sabah erken uyanıp, ekinin miniği ile Alakız’dan süt sağmaya girişip, kendi sağdığımız sütü ocağa kaynamaya gönderiyoruz. Mükellef bir kahvaltı sonrası, Kastamonu Şeyh Şabani Veli kabri ve külliyesine yola koyulup, eski konaktan müzeye dönüşmüş , hazireye uğruyoruz. Müze çıkışı alışverişte Sepetçioğlu çekme helvalarımızı, dertsiz masa örtülerimizi alıp kaz banduma ve tirit için Kastamonu çarşıda bulunan Kaya kebaba uğruyoruz. Kebapçının hemen yanında Tabakoğlu pastırmadan, pastırma , sucuk ve sarımsak alışverişimizi yüklenip, Nasrullah Camii’ nde namaz molası veriyoruz, ardından kale manzaralı fotoğraf için Kastamonu saat kulesine doğru virajlı yola yöneliyoruz. Teleferik inşaatı bir sonraki gezi için umutlandıyor bizi.

Dönüş rotamızı Ilgaz dağına çeviriyoruz. Tünel bitişinde semaverde çay ve fırın helva ile dinleniyoruz. İç Anadolu’yu Batı Karadeniz’e bağlayan Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli geçiş süremizi saatten dakikaya düşürerek keyiflendiriyor bizi. Ekibimizin yol klasiğini geçen yıl ne önerirsin burada sorusuna “Abey, param olsa pirzola yerim” cevabını alınca, beraber lokmalandığımız garsonumuza ithafen yolumuzu uzatmadan , yol üstü bir lezzet klasiği ile noktalandırıp, eve dönüyoruz.

Mekan İletişim Bilgileri

1)Çeşmeli Konak Safranbolu +90 (370) 725 44 55. Birol Şengün +90 532 315 00 02
2)Kilcioğlu pide/ bükme Safranbolu ‭+90 (370) 712 34 34‬
3)Köylüm mantı çorba -Kastamonu / Pınarbaşı +90 (366) 7712424
4)Gündoğdu Şarküteri – Kasap. / Pınarbaşı ‭+90 (533) 437 06 76‬
5) Park Ilıca Kastamonu/ Pınarbaşı -Suat Yılmaz. +90(533) 557 75 30
6) Hayal Mutfak Gözleme- Pınarbaşı / Kastamonu.
7) Memişoğlu Etli Ekmek – Daday- Kastamonu. ‭+90 (366) 616 18 00‬
8)iksirli çiftlik- Daday Kastamonu +90 (366) 616 10 16
9) İksir Resort Town- At çiftlik – Daday- Kastamonu +90 (553) 616 00 62
10) Kastamonu kaya kebap Banduma / tirit +90 (366) 2142336
11)Tabakoğlu Pastırma ‭+90 (366) 214 89 79‬.
12)Şaban-ı Veli Külliye ve Müzesi . +90 (366) 214 64 95
13)Sağlar El Sanatları ve Sepetçioğlu Çekme Helva satış bayi- Şaban-ı Veli Külliye yanı- Kastamonu +90(366) 214 45 83
14)Ilgaz Tünel Baldıran Alabalık / Helva/Çay +90 532 717 62 11
15)Berceste Sakarya +90(264) 582 00 04

Prof.Dr.Zekeriya Nurkalem

Gezgin Gurmeyiz Ekibi

Makale Kategorileri:
Gezilerimiz

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Bir yanıt yazın