Malawi’de Kurban Bereketi (2016)

19 Eylül 2016

malawide-kurban-2016-k

2016 yılı vekaletle Kurban kesim organizasyonunu bu yılda İsviçre Tut Elimi Derneği ile birlikte yaptık.Gezgin Gurmeyiz Gönüllüleri adına ben ve Ümraniye’den Selman Çeliktaş kardeşimizle birlikte Dünya’nın en utulan ülkelerinden biri olan Malawi’ye gittik.Ekibe İsviçre’den beş arkadaşımızda Atatürk Havalimanında bizlere katıldı. Bilal Konak,Kerem Aktaş,Mehmet Sarıgöz,Serkan Doğan,Yunus Emre Çankaya (alfabetik sırayla)
Ayrıca Habeşistan (Etyopya) için Gökmen Gökdemir,İsmail Akyüz,Kemal Atilla Mücella ve Murat Haydar arkadaşımız olayı organize ettiler.

10 eylül günü 18:20 de başlayan uçak yolculuğumuz Thy ile başladı.Addis Ababa’da 10.5 saat beklemeli akatarma ve Etyopya Havayolları ile Malawi başkent Lilongwe duraklı 24:35 dakikalık bir yolculukla Blantyre ulaştık.Yoğun yorgun bir yolculuk sonrası otele yerleştik.Bayram sabahı bayram namazı sonrası Yerel partnerimiz Hintli müslümanların kurduğu ASUM derneği kesimhanesine geçtik.Önceden alınan ve alanda hazır tutulan büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklarımızı vekalet sahiplerinin adıyla kesmeye başladık..Kesime Şehit Ömer HALİSDEMİR ve Şehit Ayşe AYKAÇ için kesilen hayır sadaka kurbanlarıyla başladık.
Beni etkileyen olaylardan biride Serkan kardeşimizin Sultan Abdülhamit Han için kestiği büyükbaş kurban oldu Allah cc kabul etsin.Allah cc razı olsun kendisinden ve tüm hayır sahiplerinden.

Bu arada bize güvenerek bölgeye ayrıca personel ve gönüllü göndermeden bizlere verdikleri vekaletlerle kurbanlarını kestiren BİSEG GÖNÜLLÜLER DERNEĞİ Başkanı Sn.İbrahim Ceylan’ın bizlere ilettiği 50 büyükbaş (350 hisse) kurbana öncelik vererek video ve fotoğraflayarak kesimlerini tamamlayıp kendilerine ilettik.

Kesimler ikinci günü ikindiye yakın bitti.Dağıtımları ASUM Derneği görevlileriyle birlikte bölgedeki Camilerin bahçelerine araçlarla giderek dağıtımı gerçekleştirdik.Ayrıca kurban alanına gelen çocuklarda unutulmadı.İsviçre’den Neşe hanım ve Almanya’dan Fatma hanımın göndermiş olduğu balonlar t-shirler kesim alanına ve dağıtım alanlarına toplanan çocuklara giydirilip şekerler,çikolatalar,balonlar ve bayraklarla çocuklara da bayramı yaşatmış olmanın mutluluğunu yaşadık çok şükür.

Vekalet kurbanlar kesilip nakdi yardımlar ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşılarak çocuklarıda sevindirebilmek ve birlikte TÜRKİYE TÜRKİYE diye coşarak programımızı tamamlayıp 3.günüKarayoluyla Başkente 7-8 saatlik bir yolculuk sineklerle mücadele ve dönüş yolculuğu yine

Addis’de 8 saatlik bekleme derken 4.günü sabat 6 sularında İstanbul’a indik.
Programdaki tek olumsuzluk Kerem abinin bavulunun kaybolması ve malesef bulunamaması.Hala haber çıkmamış olması da oldukça sinir bozucu,Allah’tan Kerem abi oldukça sakin ve mülayim bir yapıya sahip yoksa kafayı yememesi içten değil.Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Kurban programına ilave olarak ÇAD’da açılan su kuyuları ve rakamsal olarak KURBAN programına ait bilgileri Mehmet Sarıgöz’den rica ettim. İsviçre Tut Elimi Dernek Başkanı Sn.Mehmet Sarıgöz’ün organizasyonla ilgili verdiği sayısal bilgileri paylaşmak istedim.

Malawi’de..
240 büyük baş
20 küçük baş

Etiyopya’da
175 büyük baş
127 küçük baş

Afganistan’da
14 büyük baş
2 küçük baş

Nijer’de
7 büyük baş
10 küçük baş

Hindistan’da
6 büyük baş

Türkiye’de
1 küçük baş

Toplamda
442 büyük baş
160 küçük baş

Genel toplamda
3254 hisse kurban kesilmiş bulunmaktadır..

Çad ülkesinde
12 su kuyusu açılarak ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin hizmetine sunulmuştur..
Rabbim daim eylesin ve memnun olsun cümlemizden.

Measselam,Mehmet SARIGÖZ

Bu bilgilerle sizlere şimdilik veda ediyorum.Yeni çalışmamız Hatay’daki mültecilerle ekim ayı ortalarında olacak onu da sizlerle en kısa zamanda paylaşacağım inşAllah. Kurban organizasyonunda Maddi Manevi desteğini esirgemeyen siz gönül dostlarımıza ayrıca ve özellikle :)) GEZGİN GURMEYİZ GÖNÜLLÜLERİNE ,TUT ELİMİ DERNEĞİ YÖNETİMİ ve GÖNÜLLÜLERİNE,BİSEG GÖNÜLLÜLER DERNEĞİ EKİBİNE şükranlarımla…

DİPNOT; Özellikle İstanbul’da lojistik destek sağlayan Fahrettin ÇOLAK ve Galip SARIGÖZ’e zamanı dert etmeden her an yanımızda oldukları için ekip olarak teşekkürlerimizi arz ediyoruz,şükranlarımızla…(Malawi Ekibi)
Turgut TUNÇ
www.GezginGurmeyiz.biz
turguttunc@gmail.com
0506 6211224

Makale Kategorileri:
Foto Galeri · Sosyal Projeler

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Bir yanıt yazın