Keyifli Bir Tatil Rotası

9 Eylül 2017

Antalya Kaş ilçesinde yer alan Kalkan; Fethiye Ölüdeniz , Saklıkent kanyon, Kekova , Kelebekler vadisi, caretta caretta kaplumbağaların yumurtladığı Patara plajı , Patara antik kenti, Kleopatra plajı, Dalyan, Iztuzu plajı , Akyaka, Kayaköy, Köyceğiz’ e yakın bir tatil beldesi.

Biz burada villa turizmin yaygın olduğu Üzümlü İslamlar bölgesini tercih ettik. Kalkan plajından yukarı ve serin bir mevkide konuşlanmış ahşap,kendi havuzu bulunan villalar tam bir huzur mekanı. Villaların bakım ve ardiyesi komşu çiftçilere verilmiş. Ağustos böcekleri eşliğinde havuz başında ailenizle sakin bir vakit geçirebilirsiniz. Köy meydanı bir çok villaya yürüme mesafesinde. Köy pazarında keçi peyniri, bazlama, taze ürünler devamlı bulabiliyorsunuz. Bir telefonla taze süt, kaymak,dalından kopmuş sebze ve meyve müştemilattan servis ediliyor.Zeytinliklerden yayılan taze bir koku sizi mest etmeye yetiyor. Yabani kurumuş ağaçlar kesilmeyip üzüm asmaları ekilip, bizler ve yabani hayvanlar düşünülmüş. Etrafta yürüme mesafesinde tarihi bir değirmen, alabalık çiftlikleri, Kalkan manzaralı birçok restaurant bulabilirsiniz. Kahvaltıda kızarmış keçi peyniri , kırma zeytin ve tahin baş köşede.

Kalkan ve Kleopatra plajları çok yakın bir mesafede. Plajlar için Hafta içi sabah erken saatlerini tercih edin .
Tabi bir çok mesafeye gidiş geliş için önerimiz mutlaka araç kiralamanız. Biz İstanbul’dan Dalaman havalimanını ulaşım için tercih ettik. Burada araç kiralayıp Kalkan ‘ a hareket ettik. Kalkan -Dalaman arası araçla dinlenmeli iki saat. Yol üstü incir ve dikenli incir almayı ve tatmayı da ihmal etmeyin.
Bir gününüzü yakındaki Patara antik kenti ve Caretta Caretta kaplumbağaları izleyeceğiniz Patara plajına ayırabilirsiniz.
1988 yılında bir keçi çobanı tarafından keşfedilen Saklıkent kanyonu görülmeye değer ve trekking yapabileceğiniz yakın bir lokasyon. Sabah kahvaltıyı nehir kenarında yapıp, hamakta dinlenmenizi tavsiye ederiz. Ardından soğuk suda yürüyüş. Su soğuk ayaklara dikkat.

Göcek, Kekova tekne turları diğer alternatif. Kayaköy bir diğeri. Dalyan dere turlarında kaplumbağalara elden yengeçle beslemenizde mümkün.

Likya yürüyüş yolu uygun bir trekking ve kamp güzergahı.
Yukarıdaki bahsettiğim diğer yerler ve tekne turları tercihinize ve kalış sürenize bağlı . Köyden taze dövülmüş tahin, yöresel dağ cevizi ve Perşembe günleri kurulan Kalkan pazarından keçi peyniri almayı unutmayın.

Dönüş yolunda Dalaman girişte, havalimanına 5 dakika mesafede açık cezaevi çalışanlarının işlettiği Dac cafe’ de tatlı yada yöresel yoğurtlama yemeden dönmeyin derim. Havaalanına çok yakın olduğundan saatinizi ayarlayıp, uçağınızı beklemeyi buradan da yapabilirsiniz . Lezzetli rotalarda görüşmek üzere.

Mekan bilgileri
1. İslamlar Villa. www.islamlarvillas.com Cihan Demir. 0 (533) 420 37 47
2. Europcar araç kiralama. Dalaman Havalimanı İç hatlar, 02527925117
3. Likya Yörük Çadırı, İslamlar , Kalkan 0 538 981 70 07
4. Bodamya Tepe Restaurant , 0 242 838 62 51
5. Değirmen Alabalık, 0 242 838 62 95
6. Village Restaurant / kahvaltı 0 536 453 28 70
7. Foto’s pizza. Kalkan .0 242 844 34 64
8. Saklıkent Cihan’ ın Yeri , 0 536 333 82 12
9. Karadayı Market, ( yöresel ceviz için )İslamlar Mahallesi, İslamlar Köyü Yolu, Kaş
10. Dac Cafe Dalaman , 0252 697 63 34

Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem
Gezgin Gurmeyiz Blog Yazarı

www.gezgingurmeyiz.biz

Makale Kategorileri:
Gezilerimiz

"Ya yemek yiyorumdur, ya da ne yiyeceğimi düşünüyorum"

Bir yanıt yazın